Haber

Dünya Doktorları sözlerin bittiği Gazze’de!

Dünya Doktorları, 7 Ekim’den bu yana şiddetlenen Gazze baskınlarında Gazze halkının ve doktorlarının acil yardım çağrısına yanıt vermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Şifa ve Endonezya Hastanesi doktor ve hemşireleriyle; Tüm sağlık ve lojistik ekibiyle kent genelindeki yaraları sarmaya çalışan dernek, şu ana kadar 19 bin 406 kişiye destek verdi. 27 gün boyunca havadan, karadan ve denizden saldırılara maruz kalan Gazze’de yüz binlerce kişi hastanelere sığınırken, kentte temiz su, gıda, elektrik ve yakıta erişim kısıtlandı; Elektrik ve internet erişiminin kesilmesi nedeniyle dünyayla bağlantısı kesildi.

Gazze’nin en büyük hastanelerine tıbbi malzeme yardımı

Sınır kapısında bekleyen insani yardım malzemelerinin bölgeye erişiminin kısıtlı olması nedeniyle Gazze’deki kriz her geçen gün büyürken, Dünya Doktorları 20 kişilik ekibiyle şehrin her noktasında hem sağlık hem de insani yardım çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. insanlar. 2015 yılından bu yana Gazze’de kliniği bulunan dernek, geçtiğimiz hafta merkezindeki mevcut tıbbi ve sarf malzemelerini Şifa Hastanesi’ne bağışladı ve Endonezya Hastanesi’ndeki sağlık çalışanlarına önlük dağıttı. Doctors Worldwide’ın Endonezya Hastanesi’nde görev yapan doktorları, hastanenin yakıtının bitmesi nedeniyle bugün tüm müdahalelerin yarım kaldığını bildirdi. Kentteki 12 hastanenin hizmet dışı kalmasıyla bölgedeki tıbbi yardım ihtiyacı artarken, gruplar Al Nasr Hastanesi’nde bebekler için 500 adet bebek bezi dağıttı. Şifa, Endonezya, Al Nasr, Kudüs hastaneleri ve şehrin farklı yerlerinde temel ihtiyaç malzemeleri dağıtarak halkın moralini yükseltmeye çalışan dernek, ayrıca toplam 750 bebek bezi ve 100 hijyen ve hastane malzemesi de dağıttı. kitler.

Sıcak yemek dağıtıyorlar

7 Ekim’de başlayan baskınlarda Dünya Doktorları, tüm ekibiyle sağlık desteği verirken, temel ihtiyaçlar için sıcak yemek de dağıttı. Dernek ekibi 300 aileye büyükbaş hayvan dağıttı, 1395 aileye gıda paketi, 900 aileye ekmek ve su takviyesi yaptı.

İkmal merkezi vurulsa da sahada çalışmaya devam ediyorlar

Dünya Sağlık Örgütü’nün acil yardım çağrılarına rağmen açılmayan sınır kapısında bekleyen yüzlerce tırdaki gıda ve tıbbi yardım malzemeleri Gazze’deki insanlık trajedisini azaltmayı amaçlarken, şehrin en büyük ikmal merkezi yıkıldı hava saldırısı sonucu. Saldırıdan hemen önce halka dağıtım yapmak üzere merkezde bulunan Dünya Doktorları grubu, dakikalar içinde saldırıdan kurtuldu. Mevcut deponun vurulmasının ardından malzeme tedariki için gece gündüz kent genelinde yeni depolar arayan dernek grubu, Refah sınır kapısı açılıncaya kadar sağlanan tüm malzemeleri halka ulaştırmaya ve Gazze’nin yanında durmaya devam edecek. .

KAYNAK: HABER7

kiziltepe-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu