Ekonomi

JPMorgan’ın dijital varlığı 1 milyar dolarlık günlük işlem hacmi eşiğini aştı

Investing.com – JPMorgan’ın dijital varlığı JPM Coin’in günlük 1 milyar dolarlık işlem hacmiyle önemli bir dönüm noktasına ulaştığı bildiriliyor.

JP Morgan Küresel Ödemeler Lideri Takis Georgakopoulos, JPM Coin’in kullanımını genişletme planlarından bahsetti. Georgakopoulos, günlük işlemlerin önemli bir kısmının ABD para birimi cinsinden olduğunu ve önümüzdeki dönemlerde diğer para birimlerindeki işlemlere de genişlemeyi planladıklarını söyledi.

JPMorgan’ın ticari müşterileri, JPM Coin ile banka içindeki özel Blockchain ağını kullanarak, dolar ve euro cinsinden ödeme ve transferlerini anında ve çok daha düşük maliyetle gerçekleştirebiliyor. Öte yandan küresel bankacılık devinin günlük işlem hacminin 10 trilyon dolar civarında olduğu dikkate alındığında Blockchain ağı üzerinden taşınan fon miktarının oldukça düşük olduğu söylenebilir. Ancak sistemin şu anda ilk aşamada olması ve süreçlerin sorunsuz devam etmesi ileride sorun teşkil edecektir. JPM ParasıKullanılarak oluşturulan işlem hacminin çok daha yüksek rakamlara çıktığına ışık tutuyor.

Blockchain alanındaki değerli yatırımlarıyla bilinen JPMorgan, bu alanda küresel bankacılık sisteminde öncü bir role sahip. Bankanın JPM Coin dışında ayrıca blok zinciri Üzerinden çalıştığı bir repo uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde şirket, dijital mevduat tokeni aracılığıyla uluslararası varlık takaslarını hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Takis Georgakopoulos, dijital varlık tokenlarını geliştirilecek bir sonraki seviye olarak tanımladı ve bu uygulamanın kişisel müşteriler için kullanılabilecek bir versiyonu üzerinde çalıştıklarını söyledi.

JPMorgan’ın bu çalışmaları, kripto paralar sayesinde finans branşına entegre edilen Blockchain teknolojisinin faydalarının her geçen gün daha verimli hale geldiğini gösteriyor. Ancak birçok klasik finans şirketi, fon transferlerinde ve yatırım varlıklarını tokenize ederek Blockchain teknolojisinden verimli bir şekilde yararlanmanın yollarını arıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu