Haber

Gazeteci Cengiz Erdinç serbest bırakıldı

Balıkesir’de dün gözaltına alınan Kısa Dalga yazarı ve gazeteci Cengiz Erdinç, Sulh Ceza Hakimliği tarafından yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gazeteci Cengiz Erdinç, Balıkesir Ayvalık’taki evinde gözaltına alındı. Erdinç’in, gözaltına alındığını bildirmek için aradığı avukat Vural Ergül ile görüşmesi polis tarafından engellendi.

Kısa Dalga’nın haberine göre Cengiz Erdinç, gözaltı sürecini şu sözlerle anlattı: “Önce bizi Ankara’ya götüreceklerini söylediler, sonra vazgeçtiler.” Erdinç’in tahliye edilmesinin ardından, “Tolga Şardan sırf gazeteci olduğu için tutuklandı. Bugün asıl odaklanmamız gereken şey onun serbest bırakılmasıdır” dediği belirtildi.

Erdinç, suçlama konusu olarak sosyal medyada paylaştığı iki tweetin kendisine gösterildiğini söyledi. Gazeteci Erdinç, yaptığı paylaşımda “Birçok olay ve operasyon bu birimle ilgili…” dedi. Bu paylaşımın altında bilginin kaynağı olarak “Polat Safi’nin Milli İstihbarat Teşkilatı 1826-2023 başlıklı kitabı, sayfa 416. 10 Aralık 2020’de Bakü’de Zafer Töreni” diyerek fotoğrafını paylaştı.

Cengiz Erdinç’in, Balıkesir Adliyesi’nde avukatları olmadan Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdiği öğrenildi. Erdinç, ifadesinin ardından adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

ANKA, DW/HT,BÖ

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu