Haber

Anadolu Leoparı Yeniden Ortaya Çıktı!

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), nesli tükenmekte olan Anadolu leoparının yeniden görüldüğünü duyurdu. 1974 yılından beri neslinin tükendiği düşünülen Anadolu leoparı ilk olarak 2019 yılında görüldü.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), nesli tükenmekte olan Anadolu leoparının yeniden görüldüğünü duyurdu.

Anadolu leoparının kameraya yansıyan sahnesi, ‘Efsane bu kadim topraklarda tüm heybetiyle yeniden görüldü’ notuyla paylaşıldı ve şunları kaydetti:

İzlerini takip ediyoruz, işaretlerini takip ediyoruz ve onu koruyoruz ki, bu kadim topraklar sonsuza dek onun vatanı olsun. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Savunma Derneği’nin (IUCN) verilerine göre ‘En Tehlike Altındakiler’ kategorisinde yer alan, ülkemiz yaban hayatının en nadide türü olan Anadolu leoparı ilk kez 25 Ağustos 2019’da kameralı tuzaklarla görüntülendi. Genel Müdürlüğümüz tarafından kurulmuştur. 1974 yılından beri nesli tükendiği sanılan Anadolu’nun bu en özel ve nadide türünün araştırma, izleme ve koruma faaliyetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından titizlikle yürütülmektedir. Tüm leopar alt türleri arasında en büyük leopar alt türü olan Anadolu leoparı, sadece biyolojik çeşitlilik açısından değil, Anadolu’nun tarihi ve kültürü açısından da önemli bir değere sahiptir.’

İşte Anadolu leoparının kameraya yansıyan görüntüsü ?

haberkozan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu