Haber

ABD, BMGK başkanlığı sırasında çatışma kaynaklı kıtlığa öncelik verecek

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanlığını devralan ABD, çatışma kaynaklı kıtlık ve gıda güvensizliğine öncelik vereceğini açıkladı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield basına yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in kıtlık ve küresel gıda güvensizliği konulu üst düzey bir tartışmaya başkanlık edeceğini söyledi.

Thomas-Greenfield, başkanlık döneminde çatışma kaynaklı kıtlık ve gıda güvensizliğine öncelik verileceğini belirterek, “Bu küresel krizle mücadele Biden yönetiminin en büyük önceliği oldu.” söz konusu.

Çatışma kaynaklı açlığın uluslararası barış ve güvenlik için acil bir sorun olduğunu vurgulayan ve Güvenlik Konseyi’ni bu konuda harekete geçmeye çağıran Thomas-Greenfield, “Ancak bunu yapmak için çatışmaların kökünü kazımalıyız. Düşmanlıklar açlığı doğurur, kavgalar doğurur. kıtlık.” ifadeleri kullandı.

Thomas-Greenfield, Rusya’yı Ukrayna’ya karşı “geniş çaplı bir saldırı” başlatmakla ve dünyayı Ukrayna’nın kritik tahıl ihracatından mahrum bırakmakla suçladı.

Gıdanın asla bir “savaş silahı” olarak kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Thomas-Greenfield, tüm üye ülkeleri ABD’nin gıda güvensizliği ile mücadele için hazırladığı bildirgeyi imzalamaya çağırdı.

yuksekova-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu